Naposledy aktualizováno: 30.05.2022 11:45:19
Na úvodní stranu

Místní knihovna Kostelec

Beseda a autorské čtení s Lucií Hlavinkovou

V rámci projektu Regionální autoři dětem "Zvířata kolem nás" proběhla v základní škole beseda a autorské čtení se spisovatelkou Lucií Hlavinkovou. Žáci první třídy se seznámili s černobílými pohádkami, projektem pes i se sesterstvem a kouzelnou kočkou Fabiolou. Po ukončení besedy děti malovaly tato zvířátka a jejich příběhy.

Večerníčková ilustrační dílna v mateřské škole

Do mateřské školy jsme pozvali paní Hanku Šišperovou s večerníčkovou ilustrační dílnou. Děti prožily chvilky se známými postavičkami z večerníčků. Samy si vymalovaly šály podobné, jako mají Křemílek a Vochomůrka, přes fólii omalovávaly např. Večerníčka a Rákosníčka.

Poznávací zájezd pro seniory

Místní knihovna Kostelec spolupracuje s obcí na organizaci a realizaci zájezdu pro seniory v rámci projektu Audit familyfriendlycommunity. 29. 5. 2019 jsme pro naše seniory a seniorky připravili výlet do Milotic, Ratíškovic, Sudoměřic, Uherského Ostrohu a Veselí nad Moravou. Velká spokojenost osmadvaceti účastníků byla nejlepším oceněním.

Vesnice roku 2019

Také v tomto roce se obec Kostelec zúčastnila soutěže Vesnice roku a byla opět úspěšná. Hodnoticí komise ocenila aktivní zapojení dětí a mládeže do života obce, aktivity výchovy mladé generací místními spolky, práci s dětmi v místní knihovně a vytváření podmínek pro trávení volného času. Za tyto aktivity jsme získali Bílou stuhu.

Putování se skřítkem Františkem

Žáci první třídy přišli poprvé do knihovny, aby se seznámili s knihami pro děti, které si mohou zapůjčit. Společně se pak vydali na dobrodružné putování světem se skřítkem Františkem z knihy Dlouhá cesta od spisovatele Petra Horáčka.

Vesnice roku 2018

Prezentaci naší obce v soutěži Vesnice roku 2018 v Jihomoravském kraji jsme tentokrát soustředili na činnost spolků - Aerobiku, Volnočasu, NS Kosteláci, AVZO Kostelec, Skautů,  SK Kostelec, Zahrádkářů. Za jejich aktivní zapojení do společenského života obec získala modrou stuhu. I tentokrát jsme přihlásili do Jihomoravského krajáče recept, tentokrát na "Kostelecký vařený trnky", a komise jej ohodnotila 1. místem.

Připomínáme si spisovatele dětských knih a malujeme jejich hrdiny.

Se žáky z družiny jsme v knihovně vyhledávali dětské knihy známých spisovatelů - O. Sekoru, V. Erbena, V. Čtvrtka, J. Žáčka. Děti pak malovaly své obdlíbené hrdiny z vybraných knih.

Od muzea k muzeu

Obec Kostelec se zapojila do projektu Auditfamilyfriendlycommunity - obec přátelská rodině a v únoru 2018 obdržela základní certifikát platný do roku 2021. Místní knihovna se podílela na plnění schváleného opatření - poznávací zájezd pro seniory po muzeích v okolí Kyjova. Zájezdu se zúčastnilo 27 seniorů, navštívili jsme muzeum ve Stavěšicích, Žarošicích a Ždánicích. 

Vesnice roku 2017

V tomto roce obec Kostelec v rámci soutěže Vesnice roku 2017 v Jihomoravském kraji seznámila komisi s úpravami zeleně v okolí Kostelce a obdržela "Mimořádné ocenění za příkladnou péči o významné krajinné prvky".

Princezny a princové v knihovně.

Středeční setkání žáků základní školy v knihovně - králové, královny, princezny a princové přišli do knihovny. Děti v oddíle dětské literatury vybrali pohádky o princeznách a princech a pak je namalovali podle vlastní fantazie - viz galerie.

Vesnice roku 2016 

V rámci krajského kola Vesnice roku 2016 v Jihomoravském kraji obec Kostelec obdržela diplom „Za rozvíjení lidových tradic". Do prezentace obce před hodnoticí komisí se zapojily všechny generace – děti základní školy, členky spolku Volnočas, národopisný soubor Kosteláci, seniorky a senioři.

Speciální ocenění Jihomoravský krajáč náš recept „Pěry s kuřincama“ od paní Jiřiny Moravanské obdržel 3. místo.

TRADIČNÍ RECEPT Z KOSTELCE od paní Jiřiny Klimkové

PĚRY S KUŘINCAMA  Potřebujeme: 15 g droždí, 20 g cukr krupice, 400 ml mléka, 700 g hrubé mouky, 1 ks vejce, 20 g soli, 250 g povidel, 250 g tvarohu, 200 g máku, 150 g cukru, 150 g másla. Výrobní postup: Droždí rozmícháme s trochou cukru a vlažného mléka, přidáme trochu hrubé mouky, rozmícháme v řídké těsto a kvásek necháme na teple vykynout. Do zbylé dávky prosáté mouky přidáme vejce, sůl, vykynutý kvásek, zbylou dávku vlažného mléka. Směs dobře promícháme, vypracujeme v hladké nelepicí těsto a necháme je vykynout. Vykynuté těsto rozválíme na silnější plát (asi 10 – 15 mm), nakrájíme čtverce potřebné velikosti. Na jednotlivé dílky dáme rozmíchaná povidla s tvarohem. Pěry pečlivě zabalíme a necháme je vykynout. Vykynuté pěry vkládáme do vařící vody mírně osolené a vaříme 10 – 12 minut. Během vaření pěry obrátíme. Uvařené propichujeme, aby vyšla pára a pěry se nesrazily. Hotové se sypou mákem a rozpuštěným máslem.

 

Ve spolupráci s AVZO jsme připravili branný a soutěžní den. Všichni účastníci obdrželi záložku do knihy jako pozvánku do knihovny.

 

OBRÁZEK : avzo_2017_1__1_.jpg    OBRÁZEK : avzo_2017_5__1_.jpg 

 

 OBRÁZEK : avzo_2017_6__1_.jpg                          OBRÁZEK : avzo_2017_7_zalozka_2017.jpg   

                                                                                                                                                          

 

 Kroniky obce a spolků byly vystaveny u příležitosti účasti obce v soutěži Vesnice roku 2016.

 

OBRÁZEK : kroniky_14.jpg        OBRÁZEK : kroniky_3.jpg  OBRÁZEK : kroniky_5.jpg

 

 

Žáci školní družiny zdobí knihovnu vlastnoručně vyrobenými barevnými písmenky.

 

OBRÁZEK : sd_vyzdoba_2.jpg     OBRÁZEK : sd_vyzdoba_4.jpg OBRÁZEK : sd_vyzdoba_5.jpg     OBRÁZEK : sd_vyzdoba_6.jpg

 

 

 

Dubnovou středu se děti rozhodly, že vyzdobí prostory knihovny a hned začaly svůj nápad realizovat.

OBRÁZEK : sd_6_vyzd.jpg    OBRÁZEK : sd_7_vyzd.jpg    OBRÁZEK : sd_10_vyzd.jpg                                                     

 Při pravidelných návštěvách knihovny první středu v měsíci si děti vyzkoušenly balení knih.

 

OBRÁZEK : sd_i_bal.jpg    OBRÁZEK : sd_ii_bal.jpg    OBRÁZEK : sd_iii_bal.jpg       

 

1. dubna 2016 proběhla v prostorách základní školy NOC S ANDERSENEM. Mezinárodní akce se zúčastnilo 639 knihoven ČR, 583 škol ČR, 90 ostatních v ČR, 11 ve Slovinsku, 39 v Polsku, 242 na Slovensku a 30 v ostatních zemích. Děti si při hrách v přírodě i ve škole, soutěžích, kvízech a samozřejmě čtení připomněly výročí Zdeňka Svěráka, Václava Čtvrtka a poslechly si pohádky od Miloše Macourka, jehož nejznámější je Mach a Šebestová.

 

OBRÁZEK : andersen__1.jpg     OBRÁZEK : andersen_4.jpg     OBRÁZEK : andersen_15_1.jpg       OBRÁZEK : andersen_6_1.jpg     OBRÁZEK : andersen_8_1.jpg      OBRÁZEK : andersen_7_1.jpg

 

Prváčci v knihovně - předvánoční beseda nad knihou České Vánoce Josefa Lady.

 

OBRÁZEK : prvacci_2015_2.jpg      OBRÁZEK : prvacci_2015_3.jpg    OBRÁZEK : prvacci_2015_5.jpg    OBRÁZEK : prvacci_2015_4.jpg

NOC S ANDERSENEM - 4. 4. 2014

Letošní Noc s Andersenem proběhla v duchu detektivního pátrání s komisařem Vrťapkou v terénu po celém Kostelci.

OBRÁZEK : and_13_14_nast._.jpg    OBRÁZEK : and_13_14_vinohr.jpg    OBRÁZEK : and_13_14_cteni_deti._.jpg    OBRÁZEK : and_13_14_cteni_kniho.jpg    OBRÁZEK : and_13_14_vas.jpg    OBRÁZEK : and_13_14_pavel.jpg

 

 SVĚTLUŠKY V KNIHOVNĚ

V měsici březnu strávil odpoledne v knihovně skautský oddíl Světlušky. Malé skautky se seznámily s knihami pro děti a mládež - beletrií i naučnou literaturou, plnily úkoly vyhledávání v knihách, absolvovaly soutěže a kvíz. Poté si vyzkoušely balení knihy do ochranné fólie.

OBRÁZEK : svetlusky_1_vyklad.jpg    OBRÁZEK : svetlusky_2_cteni_knihovnice.jpg    OBRÁZEK : svetlusky_3_cteni_deti.jpg        OBRÁZEK : svetlusky_4_cteni_deti.jpg        OBRÁZEK : svetlusky_6_kvizy.jpg    OBRÁZEK : svetlusky_baleni_1.jpg    OBRÁZEK : svetlusky_7_medaile.jpg    OBRÁZEK : svetlusky_8_spolecna.jpg

 


            

ŽÁCI ŠKOLNÍ DRUŽINY V KNIHOVNĚ

Každá první středa v měsíci patří žákům základní školy, kteří chodí do družiny.

 

OBRÁZEK : mk_druzina010.jpeg    OBRÁZEK : mk_druzina6.jpeg   OBRÁZEK : mk_druzina_011.jpeg

 

OBRÁZEK : mk_druzina4.jpeg    OBRÁZEK : mk_druzina8.jpeg    OBRÁZEK : mk_druzina_015.jpeg   

 


 

 

VÁNOČNÍ POVÍDÁNÍ S PRVŇÁČKY

S žáky první třídy setkání nad knihami spisovatele Josefa Lady. Pohádky, básničky, hádanky a povídání o Vánocích, zimě, Ježíškovi, vánočním stromku, dárcích.

OBRÁZEK : mk_vanoce_bes1.jpg  OBRÁZEK : mk_vanoce_bes2.jpg  OBRÁZEK : mk_vanoce_bes3.jpg OBRÁZEK : mk_vanoce_bes4.jpg

 

 

Prvňáčci v knihovně.

Žáci první třídy Základní školy v Kostelci navštívili poprvé Místní knihovnu v Kostelci. Seznámili se s prostředím a knihami, které si mohou půjčovat, až se stanou čtenáři naší knihovny.

OBRÁZEK : mk_prvnaci_1_2014.jpg OBRÁZEK : mk_prvnaci_3_2014.jpg OBRÁZEK : mk_prvnaci_4_2014.jpg